2015. augusztus 11., kedd

Telepátia

Ebédelünk. Épp nem beszélgetünk, mindhárman csöndben falunk. Én az ablakon mélázok kifele, közben arra gondolok, vajon jó-e, hogy mindig szól ilyenkor a rádió. Ebben nőttem fel, ezt szoktam meg, az "otthon-érzéshez" ez is hozzátartozik. Az Ütköző megy, benne az olcsó olasz borok behozatala miatti termelői felháborodás és a probléma lehetséges megoldásai. Arra gondolok, vajon az ismerőseinknél is szól-e a rádió, vagy zenét hallgatnak, vagy csönd van-e... Ekkor Tomi megszólal: "Jó hallgatni a rádiót." 

Félelmetes, nem? Így utólag, vagy kívülről nézve igen, de abban a pillanatban minden olyan egyben volt, olyan tökéletes volt. Megkaptam a választ a kérdésemre, és egy újabb bizonyosságot arra, hogy több van körülöttünk, bennünk, mint amennyit gondolnánk. Jót beszélgettünk erről, úgyhogy nem is tudjuk, milyen megoldást találtak a problémára.   

Egy kis Tomis ráadás még a beszélgetésünkből, mert szóba kerültek D-ék, hogy E kórházban van, és reméljük, minden jól alakul; hogy D-nak mennyire hiányzik az anyukája: 

Tomi: "Nagyon rossz, ugye?"
Anya: "Mi?"
Tomi: "A zaklatottság rossz."

Igen, az nagyon rossz.

2015. augusztus 6., csütörtök

Mami egy rövid időre feljött hozzánk, hogy vigyázzon rátok mert Apával és Orsival Kecskemétre mentünk Dédimama temetésére. Nagy játékban voltál vele, Tomi, mikor hallom, Mami nevet egy jót. Ugyanis a traktorod pótkocsijáról "A fúj leszélt egy szalmabálát!" (A szél lefújt egy szalmabálát.)

2015. augusztus 4., kedd

Kecskemét

Ez a bejegyzés még tavaly novemberben készült, eddig vázlatként várt a sorsára, azért került ide, mert most tettem közzé, így nem az akkori dátum mellett, hanem a mai nap történéseként jelent meg.

Ma voltunk Kecskeméten, másodszor látogattuk meg Dédimamát és Feri Papát a Margarétában. Nagyon nehéz szívvel írok erről, de azért szeretnék mindenképpen írni róla, hogy mindig emlékezzetek: az elvesztegetett időt, mert bután neheztelünk egymásra, soha de soha nem fogjuk már visszakapni. 
Papa 16 éve kapott stroke-ot, sajnos nem került időben jó kezekbe, így menthetetlenül lebénult a bal oldala. Akkor már Mamival eldöntötték, hogy külön úton folytatják az életüket, és bár Mami eleinte minden segítséget megadott neki, ő úgy döntött, hogy visszaköltözik Kecskemétre és onnantól Dédi ápolta őt. Sajnos vannak az életben olyan helyzetek, amiken bárhogy is szeretnénk egy picit is javítani, nem sikerül. Senki sem akar ilyen sorsot, sem magának, sem a szeretteinek. De a Bencsikek meg a Máték már csak ilyenek. Dacolunk és duzzogunk. Valahol kamaszkoromban szakadt meg az a bensőséges nagymama-unoka kapcsolat. Én nyegle és flegma voltam, a barátok, a zene, a reménytelen szerelmek meg mittudomén, milyen ilyenkor tipikus dolgok miatt nem mentem már nyaranta Kecskemétre, nem voltam többé szeretni való unoka. Dédipapa is elment, Papával már nagyon nehéz volt az élet Bonyhádon, és minden szépen rakódott csak a kapcsolatunk hajdani felhőtlenségére. Mikor Papa Kecskemétre került, igyekeztem erőt venni magamon, látogatni néha, telefonon beszélni vele és Dédivel. Ilyenkor jó is volt, meg nem is. Jó volt, hogy látom, hallom őket, rossz volt, hogy közben minden olyan keserű, hogy Mamit hibáztatják, hogy mások milyen jók hozzájuk, hogy nem tudok ezen változtatni... Tulajdonképpen ma is itt tartunk, azzal a különbséggel, hogy eljött az az idő, amit Dédi úgy emlegetett mindig, hogy "majd ha leesik a lábáról", akkor mennek be a Margarétába, addig amíg bírja, otthon lesznek. Minden nap megfőzött, gondoskodott Papáról, még Orsi is volt náluk pár napot. Próbáltunk néha mi is lejutni hozzájuk, de valami mindig közbejött, most beteg a takarító Marika, most festés előtt vagyunk, most nagy a rendetlenség..., én meg nem erősködtem, tudtam, mennyire fontos Dédinek, hogy minden tökéletesen nézzen ki. Arról pedig hallani sem akart, hogy segítsünk pakolni, kitakarítani, mert ugye megvannak az ő segítőik. 
Most már nem mondhatja Dédi, hogy ne menjünk, nagy a kupi, így megyünk.

Augusztus 18-án leesett a lábáról. Pont a névnapja volt. 

Senki nem érdemel ilyen sorsot. Tudom, hogy nem választhatunk, de akkor is!!! Feküdni éjt nappallá téve ugyanabban az ágyban, ugyanazon a helyen, ugyanazt a négy falat bámulva... Három másik emberrel összezárva, akik félrebeszélnek, Istenhez fohászkodnak, kiabálnak. És mindent átható pisiszag. És nem tud felkelni, hogy kinyissa kicsit az ablakot, és nem jön a gyógytornász, mert ő már 90 éves, mit akar... 

Tomi: "Szeretem a kecskeméti papát." (egyik nap,az első látogatásunk után mondtad, csak úgy)

okt. 18. Papa: "Hozd közelebb (Rékát), hadd simogassam meg az arcát."
nov. 15. "De megdajkálnám." (Itt van, tessék! :) és odaültettelek közel Papához, ő megsimogatott, te pedig nagyon barátságosan viselkedtél, megfogtad az ujját, később már Dédinek is, pedig az ő ágyán mindig görbül először a szád, ha ráültetlek. :))

Dédi szerint gyönyörű vagy, Réka, kár, hogy nem vittünk magunkkal képet, mert már kérte a volt szobatársa, a "reklámbabát" meg akarta mutatni a lányának. :)
Tomi, rólad meg mindenki megállapította, hogy a gyönyörű szemeid miatt sok lány fog szédülni. :)

Örülök, hogy láthattátok egymást. Mamival néha elképzeljük, mit kezdene veletek Papa. Ma olyan megható volt, hogy láthattam, hallhattam őt veletek, mert nem így képzeltem el. 

Tudom, ez most nem sikerült valami frappánsra, fura is lenne ilyen lelkiállapotban valami szokásosan poénkodósat alkotni... Hosszú volt a nap, elfáradtunk, Tomi megint beteg lettél, nyűgös vagy, lázad is van, fél óránként hívod sírva Apát (nem tudom, valaha fogsz-e engem hívni, de már nem reménykedem...) Remélem, a lázcsillapító segít majd.




...megj.: már hívsz engem is ;)

A rágó és a bili

Egy Tomi szívmelengető: Csak úgy spontán, ebéd közben odafordulsz hozzám, és megkérdezed, hogy "Egyszer ugye majd elvisszük Mamit strandra ixivel?". Hát persze, de tudod, már vittük őt néhányszor, mikor Füreden voltunk. Néha annyira tündér tudsz lenni, ahogy eszedbe jutnak ilyen szép gondolatok. Látszik, hogy dolgozik a kis agyad a hallottakon, látottakon. Néhány napja beszélgettünk róla, hogy sajnos úgy néz ki, Mami idén nem jön velünk a Balcsira. Apára is gyakran gondolsz ebéd közben, hogy mindenképpen hagyjunk neki is, hogy megkóstolhassa. És ahogy Rékát becézgeted... olyan kár, hogy csak én hallhatom ezeket a kis csodákat. Hú, most jut eszembe, ma különleges napunk volt! Végre eljött a rég vágyott pillanat, kaptál egy igazi rágót. nem terveztem dátumhoz kötni, csak igyekeztem annyira kitolni, amennyire csak lehet, mert ugye fél az ember anyja, lelki szemeim előtt bármilyen gonoszságra képes egy rágó a gyerek szájában, de ma amolyan hirtelen felindulásból történő elgyengülésnek köszönhetően engedtem az őzike szemeknek és komoly beszélgetés kíséretében megkínáltalak téged is. Boldogságban úsztál, meg a szemeid kis vizenyőben, mert mentolos orbit volt csak nálam, de hősiesen és büszkén rágtad és kijelentetted, hogy egészen a kisjátszóig fogod rágni! Annyira édes voltál, hogy muszáj volt jól megölelgesselek és együtt örülnöm veled az első rágódnak. Aztán mikor a szandikat vettük fel, megsimogattad az arcomat és szívhez szólóan megköszönted, hogy rágózhattál. 

És egy Réka mérföldkő: Főleg így nyáron, meg ha már nagyon húzza a súlya lefelé a pelusodat, kicsit szoktál pucérkodni a lakásban. Ennek borzasztóan örülsz, úgy felszabadulsz, hogy ma például táncra is perdültél. Ilyenkor Mamival, aki ma skype-on kapcsolódott be hozzánk, szoktunk biztatni a bili használatára, ne a szőnyegre menjen ez meg az. Rá is csücsültél, elüldögéltél rajta, eddig még nem időztél ennyit a bilin, mint ma, de eredmény nem lett. Táncikálsz tovább, jössz, mész, kicsit ráülsz, felkelsz, tovább mész. Hát, egyszer csak csurog a pisi. Elkéstünk. Kicsi ment a betűs lapokra, később kicsi a szőnyegre is, na itt egy újabb bátorítás után, mert bizonyos kakát is emlegettél, hajlandó voltál újra rácsücsülni a bilire és a nyomjad vezényszóra még tündérien erőlködtél is egy kicsit, majd egyszer csak halljuk, csurog a pisi! Réka első pisije a bilibe!!! Hát mindenki odáig volt, riadóztattam a fiúkat is, hogy csodálják meg a termést és bezsebelhesd az elismeréseket. Csak így tovább!