2013. július 26., péntek

Kérdések

Kistestvéred, Sz. Mocorgó az utóbbi hetekben rákapcsolt a testépítésre, ez azzal is mérhető, hogy sétáink során és a játszótéri alkalmakkor egyre több kutyás gazdi, kertészkedő néni és anyatárs kérdez rá, hogy netán jön a második, vagyis az avatott szemeknek - anya nem kis megkönnyebbülésére - már nem csak úgy nézek ki, mint aki a kelleténél több görögdinnyét pakolt magába, hanem határozottan kismamás pocakot kezdtem el növeszteni. És ami számomra új és meglepő, az esetek többségében, ha nem vagyunk közelebbi ismerősei egymásnak, a fent említett első kérdést rögtön követi is a második: És mennyiben más a két terhesség? Fura, mert tapasztalat hiányában inkább arra számítanék, hogy És, hogy viseled ebben a melegben? vagy Na, és tudod, mi lesz?, és hasonlók, de nem, a legfontosabb az összehasonlítás. Így most már egyre többen tudják, hogy téged nem a szívem alatt, hanem a szívemben vártalak. Vicces, ki hogy reagál erre; míg az anyatársak újabb és újabb kérdésekkel, őszinte kíváncsisággal folytatják a beszélgetést, hogyan vártunk rád, hogyan érkeztél, tudtunk-e tejcsivel etetni, aminek én nagyon örülök, addig az idősebb korosztály láthatóan zavarba jön, és sűrű bocsánatkérések közepette próbálja gyorsan másra terelni a szót. De mindig megnyugtatjuk őket, hogy ez így a lehető legtökéletesebb módon alakult és anya nem tud a Gondviselésnek eléggé hálás lenni, hogy téged küldött elsőszülöttünkként.

Ami pedig az előző bejegyzésből kimaradt, vagyis annak folytatásaként még rögzítésre vár, az a Hajaj, hajaj! szófordulatod, amit akkor használsz, ha tudod, hogy bajban vagy, esetleg nehezebb cipekedés, pakolászás közben, mikor nekünk segítesz. Amolyan fontoskodási nyomatékosításként.

2013. július 14., vasárnap

Nyaralás, egyebek

Túl vagyunk a rövidke, de jól sikerült nyaralásunkon. Megint Gyöngyi néni és Gyula bácsi házában élveztük a füredi vendégszeretetet, sőt, anya meg apa egy kis fogorvos-látogatással is kényeztette magát, ha már kedvenc fogorvosunk, Réka Csopakra költöztette prakszisát. Végre kegyes volt az időjárás, ki is használtuk a strandon. Nagyon meglepődtem, mikor teli szájjal kacagva rohantál bele a nagy Balatonba, semmi félelem, semmi idegenkedés, mint egy rég nem látott, kedves barátnak, úgy örültél neki, csak belevetetted magad a hullámzó vízbe, hanyatt dőltél, forogtál benne újra meg újra, megállás nélkül. Végre nem szóltunk rád, hogy ne áztasd el magad, nyakig sáros lehettél, túrhattad a ragacsos fövenyt, és ez szemmel láthatóan mérhetetlen boldogsággal töltött el. Mamival rengeteget játszottatok a parton, víztározót építettetek, volt billencs, markoló, meg minden, ami kell.

Megint nagy dumagép vagy, pár hete már gyönyörűen megformálva mondod, hogy "Anya" és "Apa". Mami szerint egy kis felvidéki dialektust lehet kihallani belőle, de a mi szívünket így is nagyon melengeti, ahányszor csak halljuk. Ha lefektetünk, szépen elcsendesedsz, aztán úgy 20 perc múlva elkezdesz szólongatni minket: "Aaanyaa!, Aappaa!". Bemegyek hozzád, kérdezem, mi újság, te meg tovább hogy "Aany...(és máris javítod magad, hogy)  Aappaaa!" mert anya már itt van, csak apára várunk, mindkettőnkre szükség van. És akkor kisöpörjük a házat, letöröljük a port, becsukjuk az ablakot, és a kulcson egyet fordítunk. (Ha már nem emlékeznénk rá, a Ringatóból van, kérdés, hogy a Ringató megvan-e még. Az egy könyv.) Ezt mindig el kell játszanunk, hogy tökéletes legyen az elalvásod. És működik is, mert többször nem hívsz be minket, már csak reggel.   

Gyakorta használt újabb szavaid még az elme (elment), elve (elfogyott, eltűnt, hol van?), olló (olló), alma (alma), attó (autó), és persze isszi (ixi, az autónk), Amma (Mami), Ammá (Tamás), ommaa (kormány, ezt nagyon macsósan, mély és rekedt hangon kell szinte üvölteni), az oda-oda-oda (ott, oda vagy add ide, szituációfüggő), hoppá-hoppá, ná-nu ná-nu ná-nu (szirénázó mentő-, rendőr-, vagy tűzoltó autó, hozzá felemeled a jobb kezed az arcod mellé és az ujjacskáidat nyitod, zárod, ahogy villog a tetején a fény) és a NEM.
Utóbbi szót igen kategorikusan tudod használni olyan szituációkban, mint "Szereted Anyát?" NEM! "Adsz egy puszit Anyának?" NEM-NEM! (nyomatékosító kézmozdulatok kíséretében), ellenben "Apát szereted?" HÁ! (vagyis milyen kérdés ez, hát persze, hogy IGEN!!!)...
Mondatba foglalt szavaid: Apa, gyejee!, Apa elme.

Elképesztő pontossággal vagy képes megfigyelni és leutánozni minket, mikor nem is sejtjük, hogy figyelsz. Ez olyankor derül ki, mint például az előbb is: fogod a dupló kockádat, akkurátusan rálehelsz, majd elkezded a ruháddal törölgetni, épp úgy, ahogy anya szokta az összetapizott telefonját is.  

2013. július 4., csütörtök

Héja

Ahová a király is egyedül jár..., anya oda sem. Mindig közönség előtt kell pisilnem, kakilnom; mostanában már komoly okításban is részt veszek, hogy mennyi papírt és hogyan használjak. Egyedül nem húzhatom le a wc-t, csakis segítséggel, a fedeléhez sem nyúlhatok, mert te szakszerűbben le tudod csukni. De nem is ezért kezdtem el most írni, hanem mert amiről be szeretnék számolni, az is a wc-hez köthető. Mert ott van a madaras naptárunk, belül, az ajtón. Júliusra lapoztunk, újabb madárral találkozunk, egy nyújtózkodó hamvas rétihéjával. Hogy ne legyen minden madár zsezse, bár anyának még mindig nagyon tetszik ennek az édes pici madárnak a neve, és ez hallhatóan átragadt rád is, mert ami nem galamb, az zsezse, de hogy ne is egy ilyen bonyolult és összetett nevet zúdítsak rád, gondoltam, a rövid, de velős héja megteszi. Elkerekedett szemekkel nézel rám, és nagyon fontos arckifejezéssel a szádba mutogatsz, aztán mondod is, hogy Memme! Memme? Mit nem szabad? Nem értem. Nem szabad megenni a héját? Hát, persze, hogy nem, héját nem szoktunk enni, magyarázom trónusomról, mire hirtelen észbe kapok, hogy 10 perccel ezelőtt krumplit pucoltunk és figyelmeztettelek, hogy a héját nem szabad megenni! Imádlak!!!